Jizerské hory

Vrcholy a kopce Jizerských hor

Již od pradávna byly Jizerské hory špatně dostupnou lokalitou, což se ovšem postupem času a techniky změnilo a proto dnes máme možnost objevovat krásu, kterou minulé generace neměli možnost spatřit. První kteří tuto oblast na severu České republiky osídlili byli Lužičtí Srbové. Dříve se na území Jizerských hor nacházela i těžiště pro výrobu seker v neolitickém období, mezi tyto oblasti patří například osada Jizerka. Za první stálé hradiště je považováno až hradiště Chlum, které se nachází kousek za Jizerskými horami. Po skončení třicetileté války bylo většina významné půdy Jizerských hor připsána rodině Desfoursů. Tato rodina o pár let na území Smržovce začali budovat velké množství osad. Většina obyvatel žijících v této době na území Jizerských hor se živila prací v lese, nebo prací s dobytkem. Dále zde vznikalo postupem času nespočet osad, jejichž názvy se odvozovala od jmen zakladatelů.

czech republic

Poté co téměř všichni Němečtí obyvatelé z Československa „utekly“, osady se vylidnili. Proto je zde povětšinou nahradili obyvatelé ze středu Čech. Pokud je řeč o Liberecké přehradě, tak s ní mám jen pozitivní zkušenosti, je zde výborné prostředí pro odpočinek a také je zde i možnost potápění a navštívení výborných restaurací.

prague

Dále je na území „Jizerek“ i mnoho koupališť, která jsou placená a většinou je zde přelidněno, proto doporučuji navštívit spíše nějakou z přehrad. Jizerská magistrála je strojově upravována téměř třicet let, dnes celková dráha dosahuje skoro 120 km. Jestliže hledáte něco nevšedního, tak určitě oceníte bobovou dráhu v Janově nad Nisou, která je otevřena teprve od roku 2006!

O Jizerských horách

Druhou nejvyšší horou v České republice je Černá hora, která se také nachází v Jizerských horách. Černá hora má dva vrcholy (10840 a 1055 m. n. m.) na tom nižším se rozkládají tzv. Sněžné věžičky, což jsou vlastně skalní útvary. Mezi další „tisícovky“ patří třeba hora Holubník, je ale špatně přístupný a pro obyčejné turisty nepřístupný.

Hľadať


Zajímavé stránky

Přestože v Jizerských horách převládá nápor turistů v zimním období díky lyžařským střediskům, je zde co dělat i v létě. Na své si zde přijdou nejen už zmínění lyžaři, ale třeba také plavci, cyklisté, potápěči nebo bruslaři.